Pokles prihlasovania teleskopov za 2 roky o 22-percent!

31. januára 2019  //  Členovia Agrion informujú  //  Žiadne komentáre

V roku 2018 bolo do evidencie Policajného zboru prihlásených 174-nových teleskopických manipulátorov. Oproti roku 2017 sme zaznamenali pokles trhu o 13-percent, vtedy do evidencie pribudlo 200-nových strojov.Ešte výraznejší prepad trhu s teleskopickými manipulátormi sme zaznamenali, ak porovnáme vlaňajšok s rokom 2016. Vtedy do evidencie pribudlo 223 nových strojov. Pokles trhu za dva roky dosiahol neuveriteľných 22-percent!

Najviac nových manipulátorov na slovenskom trhu prihlásila značka MANITOU. Jej trhový podiel presahuje 41-percent. Oproti roku 2017 si francúzsky výrobca polepšil o viac ako 5-percentuálnych bodov.
Výrazne stratila dvojka na trhu – JCB. Podľa štatistík Policajného zboru prihlásili 32-manipulátorov, čo značke JCB prinieslo trhový podiel na úrovni 18,4-percenta. Ešte vlani dosahovala značka trhový podiel viac ako 30-percent a v roku 2016 takmer 23-percent.

Tretie miesto patrí značke MERLO s 24 prihlásenými manipulátormi a trhovým podielom takmer 14-percent. Talianske manipulátori dokázali oproti roku 2017 takmer zdvojnásobiť svoj trhový podiel.
Štvorka patrí stabilne značke DIECI a piate miesto uzatvára značka WEIDEMANN, ktorá sa v minulých rokoch umiestňovala na chvoste tabuľky.

Celkovo sme vlani zaregistrovali 12-značiek teleskopických manipulátorov, ktoré sa na Slovensko dovážajú.

Slovenský, ale aj český trh sú špecifické tým, že pri porovnaní predaja teleskopických manipulátorov s novými traktormi vychádza pomer k teleskopickým manipulátorom veľmi priaznivo. Na Slovensku a Českej republike pripadá jeden nový teleskopický manipulátor na približne 4 nové traktory. Vo Francúzsku napríklad až na 8 nových traktorov. V Taliansku alebo v Holandsku ide až o 20-nových traktorov. Podobná je situácia aj v Dánsku, alebo vo Švédsku.

Obľúbenosť teleskopických manipulátorov na Slovensku môže vyplývať aj z toho, že menší roľník v západnej Európe využíva často čelný nakladač na traktor, pokiaľ slovenské poľnohospodárske subjekty sú z historickej podstaty väčšie a preto siahnu aj po špecializovaných zariadeniach, ako je teleskopický manipulátor.

Pri porovnaní na hektáre poľnohospodárskej pôdy zisťujeme, že pomer na Slovensku už nie je tak priaznivý, ako pri porovnaní s traktormi. Opäť, keď vezmeme v úvahu oveľa väčšiu výmeru relevantnej (nie štatistickej) slovenskej farmy, dosahujeme priaznivejšie výsledky.

U nás jeden nový teleskopický manipulátor pripadá na 10 900 hektárov pôdy. V Českej republike a vo Francúzsku je to približne 8100 hektárov pôdy.  Horší pomer ako na Slovensku je v Taliansku až 15-tisíc hektárov pôdy, v Holandsku 12 500 a v Švédsku 11 750 hektárov.

Prepočty vychádzajú z údajov, ktoré sme Vám zaslali v rámci IL 1/2019. Je potrebné vnímať, že pokiaľ pri Slovensku sme vychádzali z údajov za rok 2018, pri ďalších štátoch tvorili bázu údaje z roku 2017. Z hľadiska porovnania posledných rokoch je vysoko pravdepodobné, že vývojové tendencie zostanú pri teleskopických manipulátoroch v ostatných štátoch aj za rok 2018 zachované.

Autor textu: Sekretariát AGRION

Autor foto: AGRION

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.