Deň naplnený dôležitými informáciami

14. apríla 2015  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

V polovici februára sa v nitrianskom Agroinštitúte uskutočnil seminár zameraný na Prevádzku pôdohospodárskych strojov v cestnej premávke. Seminár organizoval sekretariát AGRION v spolupráci s homologizačnou komisiou združenia.

Na podujatí sa stretli zástupcovia dodávateľov techniky, poľnohospodárskej verejnosti, štátnej a verejnej správy, ale aj stredného a vysokého školstva.

„Semináru sa zúčastnili dve tretiny členských firiem našej organizácie, čo v absolútnych číslach predstavuje 34 zúčastnených spoločností. Väčšina firiem prihlásila viac ako jedného účastníka a aktívna bola aj poľnohospodárska prvovýroba. Celkovo sa pred začiatkom podujatia prezentovalo viac ako 160 účastníkov“ hovorí Ján Jech, prezident AGRION.

Hlavné slovo na seminári patrilo odborníkom z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

„Cieľom bolo naplniť tematické zameranie podujatia a to sa nám aj podarilo. Účastníci sa dozvedeli o problematike legislatívy, bezpečnosti a technických požiadaviek pre pôdohospodárske stroje, o schvaľovaní pôdohospodárskych strojov, o hromadnom a individuálnom dovoze pôdohospodárskych strojov, o výmene alebo vydávaní technických osvedčení pôdohospodárskym strojom, či obmedzení jazdy niektorých druhov vozidiel,“ uviedol Ján Jech.

Priestor dostali aj zástupcovia skúšobní, staníc technických a emisných kontrol, Technického a skúšobného ústavu pôdohospodárskeho, Ministerstva financií, ale aj Katedry dopravy na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite.

„V spolupráci s Ľubomírom Moravčíkom so Štátneho dopravného úradu sme naplánovali podujatie s komplexnými informáciami z danej problematiky. Aby sa každý účastník mohol k príspevkom prednášajúcich vrátiť, boli pripravené USB kľúče s nahratými prednáškami,“ uviedol Ján Jech.

Široký záber podujatia si všimli aj zástupcovia dodávateľov.

„Oceňujem najmä kladný prístup a ochotu ľudí z ministerstva a polície debatovať o danej téme, ktorá trápi nás všetkých zúčastnených. Som rád, že sme sa dotkli aj problematiky prejazdu poľnohospodárskych strojov po cestách I. triedy a vjazdu poľnohospodárskych strojov a traktorov do zákazu vjazdu a problematiky technických osvedčení na prípojné a nesené zariadenia za traktory a pracovné stroje staršieho dátumu výroby,“ uviedol Marián Šupa z rovnomennej spoločnosti.

Seminár hodnotili pozitívne aj prednášajúci, ktorých prekvapil záujem účastníkov a ich kvalifikované otázky. Viacerí sa pritom vyjadrili v duchu, že podobné podujatie by sa malo organizovať častejšie, čím by sa dodávatelia techniky a poľnohospodári dostávali pravidelne k informáciám.

autor textu: Juraj Huba – riaditeľ sekretariátu

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.