Obnova kombajnov je katastrofálna

4. februára 2020  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

Nové kombajny v SR

V roku 2019 bolo na Slovensku do evidencie prihlásených 43 nových kombajnov, čo je o 27-percent menej ako v roku 2018. Vtedy na Slovensku pribudlo 59 nových kombajnov.

Slovenskou trhovou jednotkou s podielom takmer 40-percent je značka Rostselmash. Tá na slovenskom trhu prihlásila 16-nových strojov. Ešte predvlani ruské kombajny dosahovali len polovičný trhový podiel v porovnaní s minulým rokom.

Trhovou dvojkou je Claas, ktorý na Slovensku umiestnil 13-nových strojov, čo mu prinieslo trhový podiel nad 30-percent.

Trojka patrí značke New Holland s piatimi prihlásenými kombajnmi a trhovým podielom prevyšujúcim 10-percent. Celkovo boli na slovenskom trhu prihlásené značky siedmych výrobcov kombajnov.

Nové kombajny v ČR

V Českej republike sa prihlásil trikrát viac nových kombajnov, ako na Slovensku. Celkovo do evidencie pribudlo 155 nových strojov.

Trhovou jednotkou je značka Claas s viac ako 30-percentným trhovým podielom, dvojkou je New Holland a trojkou John Deere. Celkovo boli na českom trhu prihlásené značky deviatich výrobcov kombajnov.

Zhodnotenie

Pre predstavu, aký zlý stav z hľadiska obnovy týchto strojov máme hovorí jednoduchý príklad. Pokiaľ v Českej republike sa obilniny a olejniny zberané kombajnom pestujú na výmere asi 1,8 milióna hektárov, tak u nás je to asi 1 milión hektárov. Pokiaľ v Českej republike tak na jeden nový kombajn ročne prislúcha 11 800 hektárov obilnín alebo olejnín, tak u nás je to 23 300 hektárov.

Pre normálny stav v obnove kombajnov by na Slovensku malo byť prihlásených minimálne 100 kombajnov ročne a nie aktuálnych 43 strojov.

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.