Odišiel Jozef Čermák. Milovník výstav a života

31. marca 2021  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

Jozefa Čermáka poznali poľnohospodári ako muža veselej povahy, ktorý pre dobrý fór nechodil ďaleko. Široké srdce tohto bodrého východniara pravidelne lákalo poľnohospodárov k návšteve stánku jeho spoločnosti Jukos Bežovce na výstavách, či dňoch poľa.

Na nitrianskom Agrokomplexe vystavoval aj v období, keď to už dávno nebolo v móde. Mnohí dodávatelia vstupov do agrorezortu škrtali augustové oslavy vítania nového chleba z plánu svojich podujatí. To však nebol prípad Jozefa Čermáka. Vyhľadával spoločnosť poľnohospodárov a tí zas mali radi jeho optimistický pohľad na život. Stánok firmy Jukos sa tak stal jednou z mála istôt, ktorú výstava každoročne ponúkala.

V ostatných mesiacoch sme si až hrozivo rýchlo zvykli, že naše pevné body sa postupne strácajú. Výstava Agrokomplex bol jedným z nich. Vlani sa vôbec prvý raz neotvorili brány nitrianskeho výstaviska, ktoré láka poľnohospodárov od roku 1974. A ak sa ešte niekedy otvoria, bude to už bez účasti muža s veselými očami.

Jozef Čermák prehral 7. marca 2021 svoj boj s ochorením koronavírusu. Zomrel vo veku 61 rokov. Je to neuveriteľne paradoxné a kruté, keď si uvedomíme, že ešte pred rokom všemožne zháňal materiál, aby pomohol ľuďom z regiónu Sobraniec, pred postupujúcim ochorením.

Jeho spoločnosť, ktorá roky šila pre poľnohospodárov vrecia a veľkoobjemové vaky, hneď v prvé dni po objavení sa novej formy vírusu na Slovensku, zmenila svoj výrobný program. Všemožne hľadali materiál, aby kolegyne, ktoré dovtedy šili vrecia pre roľníkov na Slovensku a v Českej republike, mali z čoho vyrábať nedostatkové rúška. Nerobil to zištne, ale srdcom, ako sme boli pri ňom zvyknutí. Obciam ponúkal rúška zadarmo.

V tom období celé Slovensko zaliala vlna solidarity a Jozef bol tak, ako už viacero ráz predtým, v prvom rade. V minulosti takto promptne reagoval aj pri záchrane majetku obcí, či občanov, keď regióny sužovali povodne. Urgentne im vtedy dodával protipovodňové vrecia, či vaky.

S Jozefom Čermákom sa smútiaca rodina rozlúčila 9. marca, na cintoríne v Záhore.

 

Autor článku: Juraj Huba

Zdroj obrázku: Jozef Čermák

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.