Agrokomplex 2023: Drony, roboty aj elektrický pohon

15. augusta 2023  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR sa zúčastní na 48. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex prostredníctvom svojich šestnástich členov. Oproti minulému roku došlo k nárastu výstavnej plochy členov AGRION o päťdesiatosem percent na 4 070 metrov štvorcových.

„Dron určený na postrekovanie plodín, autonómny poľný robot pre presné siatie alebo plečkovanie či teleskopický manipulátor s plne elektrickým pohonom. To nie je budúcnosť, ale aktuálna ponuka poľnohospodárskej techniky, ktorá sa predstaví návštevníkom výstavy Agrokomplex v expozíciách členov AGRION. Do poľnohospodárstva stále výraznejšie prichádzajú zariadenia, ktoré šetria náklady, zvyšujú efektivitu výroby a znižujú svoj vplyv na životné prostredie,“ hovorí Peter Matejovič, prezident združenia AGRION.

Cielenú aplikáciu hnojív alebo chemických ochranných prípravkov prostredníctvom bezpilotných lietadiel – dronov, využívajú na Slovensku už desiatky poľnohospodárov.

„V ostatných mesiacoch sa záujem o drony rapídne zvyšuje. Pre užívateľa sú výhodné z hľadiska úspory nákladov, zvýšenej efektivity aplikácie a samotné ošetrenie rastlín prebieha bez nutnosti vstupu do porastu. Vďaka integrovanému presnému GPS systému je možná precízna cielená aplikácia. V našej expozícii predstavíme dron DJI Agras T30 s kapacitou 30 litrov postrekovej látky,“ hovorí Peter Halupka, konateľ spoločnosti 3gon Slovakia.

Poľnohospodárov, ktorí majú záujem využiť moderné technológie, no pritom uprednostňujú mechanickú ochranu rastlín, môže zaujať autonómny poľný robot Naïo Orio. Spája v sebe presnosť pohybu, elektrický pohon a univerzálnu konštrukciu.

„Pri plečkovaní je možné vybrať si z dvoch variantov. Základné medziriadkové plečkovanie alebo pokročilý systém plečkovania využiteľný napríklad pri produkcii širokoriadkových plodín, ako sú cukrová repa alebo niektoré druhy zeleniny. Zariadenie dokáže požadovaným spôsobom narušiť vrchnú vrstvu pôdy a zabrániť tak rastu nežiadúcich burín. Slúži k tomu precízne navádzanie pomocou RTK signálu a kamery, ktorá na základe algoritmu rozoznáva pestovanú plodinu,“ hovorí Marcel Kováč, obchodný zástupca spoločnosti Agri-precision.

Celý stroj je ľahký a nevytvára tak nadbytočné utuženie pôdy. Čo najnižšie utlačenie pôdy je témou, ktorá sa dostáva do popredia u viacerých vystavovateľov.

Spoločnosť Agrall predvedie traktor Claas Axion 960 Terra Trac s polopásovým konceptom podvozku, ktorý znižuje tlak na pôdu až o 50 percent. Mimoriadne priaznivý pomer hmotnosti a výkonu sľubuje tiež spoločnosť Hriadeľ, ktorej vystavený traktor Fendt 728 Vario Gen7 bol ocenený aj na tohtoročných svetových výstavách poľnohospodárskej techniky SIMA v Paríži a EIMA v Bologni.

Tak ako v oblasti automobilového priemyslu, aj do poľnohospodárskej techniky sa dostáva téma elektromobility. Spoločnosť Ematech bude na výstave propagovať teleskopický manipulátor Merlo eWorker 25.5-90 s plne elektrickým pohonom a výdržou batérie osem hodín. Stroj je tak vhodný napríklad do uzavretých priestorov, ako sú sklady či objekty živočíšnej výroby.

Novinkou je komentované predstavenie techniky, ktoré združenie organizuje v spolupráci s výstaviskom a Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre. V piatok sa uskutoční predvádzanie teleskopických manipulátorov, v sobotu technika určená pre pôdoochranné technológie a nedeľa bude patriť inováciám.

Autor textu: AGRION 

Autor foto: AGRION – Prezentácia poľného robota Naïo Orio na Dni poľa zameranom na krmoviny v Liptovskom Ondreji v roku 2023.

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.