Servisov poľnohospodárskej techniky sa zákaz prevádzky netýka

19. marca 2020  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

Zákaz činnosti, ktorý zaviedol Ústredný krízový štáb 16. marca 2020 sa nevzťahuje na servisy, resp. dodávateľov poľnohospodárskej techniky, ktorí vykonávajú aj servisnú činnosť. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o tom informuje po množiacich sa otázkach poľnohospodárov. Túto problematiku na včerajšom rokovaní preberala aj Vláda SR.

„Servisy poľnohospodárskej techniky spadajú do skupiny s výnimkou na prevádzku 1.2 – autoservisy, pneuservisy a odťahové služby. Z hľadiska nepretržitej starostlivosti o hospodárskej zvieratá, ale aj vzhľadom na začiatky realizácie jarných prác poľnohospodárov, vyzývam servisy poľnohospodárskej techniky, respektíve dodávateľov techniky, ktorí zabezpečujú servis tejto techniky, aby nezastavovali prevádzku a poľnohospodárom plynule poskytovali svoje služby. Je to nevyhnutné pre zachovanie potravinových tokov nielen dnes, ale aj výhľadovo, keďže nevieme ako dlho táto pandémia potrvá,“ povedala Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Technika a zariadenia v živočíšnej výrobe si vyžadujú nepretržitú starostlivosť a aj krátkodobý výpadok špecializovaných zariadení ako sú napríklad kŕmne vozy, dojacie zariadenia, manipulátory alebo traktory môžu ohroziť pravidelnosť dodávok potravín. Zároveň v súčasnosti začali prebiehať jarné práce, zakladanie tohtoročnej úrody, do ktorého je zapojené množstvo strojov, ktoré si vyžadujú údržbu. Dlhodobejší výpadok tejto techniky z dôvodu porúch by spôsobil výrazné meškanie týchto prác, čo by mohlo negatívne ovplyvniť tohtoročnú úrodu.

 

Autor článku: Vladimír Machalík – riaditeľ odboru komunikácie a marketingu MPRV SR
Zdroj obrázku: AGRION

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.