Slovensko padlo na dno! Česká republika, Poľsko alebo Rakúsko rástli o desiatky percent

9. februára 2022  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

Z hľadiska prihlasovania nových traktorov dosiahlo Slovensko minulý rok najhoršie čísla od roku 2010. Obnova traktorov u nás už druhý rok po sebe padá a prepisuje negatívne rekordy. V okolitých krajinách pritom raketovým tempom modernizujú svoje poľnohospodárstvo. Česká republika z hľadiska prihlasovania nových traktorov narástla medziročne o 26 percent, Rakúsko o 28 percent a Poľsko o neuveriteľných 43 percent.

„V roku 2021 bolo do evidencie Policajného zboru SR prihlásených 664 nových traktorov nad 36,8 kW (50 koní). Oproti vlaňajšku sme zaznamenali pokles prihlasovania nových traktorov o 3,49 percent a oproti roku 2019 dokonca o 15 percent,“ informuje Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.

V Českej republike bolo vlani prihlásených 2 662 nových traktorov, čo je o 26 percent viac, ako v roku 2020.

Na nemeckom trhu bolo v roku 2021 zaregistrovaných celkovo 34 500 traktorov, čo zodpovedá medziročnému nárastu o 8,6 percenta.

Celkový počet prihlásených poľnohospodárskych traktorov v Rakúsku dosiahol vlani 5 954, čo je o 28 percent viac, ako v roku 2020.

V roku 2021 bolo v Poľsku zaregistrovaných viac ako 14 tisíc nových traktorov všetkých výkonových tried. To je o 4 241 viac, ako v roku 2020. Ide o nárast o 42,7 percent.

„Ak sa pozrieme na registrácie v zahraničí, tak nám musí byť jasné, že obnova techniky u nás neprebieha správne. Technologický náskok, ktorý získavajú naši kolegovia v bezprostrednom zahraničí sa prejaví na efektívnosti ich výroby a naši poľnohospodári sa tak dostávajú do negatívnej špirály z ktorej vystúpiť bude neuveriteľne zložité. Situácii s obnovou techniky nepomáhajú ani politici svojimi vyjadreniami. Za všetky spomeniem, že už rok hovoríme o výzve, ktorej vyhlásenia sa možno dočkáme až v týchto dňoch,“ informuje Peter Matejovič.

Značka:

V roku 2021 bolo najviac nových prihlásených traktorov značky JOHN DEERE. Celkovo 128, čo im prinieslo trhový podiel na úrovni 19,3 percenta. Zelenožlté traktory boli lídrami aj v predchádzajúcich rokoch.

Druhé miesto z hľadiska počtu prihlásených traktorov obhájil brniansky výrobca ZETOR. Na Slovensku prihlásil 93 nových traktorov, čo mu prinieslo trhový podiel 14 percent.

Značke CASE IH patrí tretie miesto. Na trh umiestnila 86 nových traktorov a jej podiel dosiahol takmer 13 percent. Oproti minulému roku CASE IH zvýšil svoj trhový podiel o jedno percento. Aj vďaka tomu sa značka umiestnila v celkovom poradí o pozíciu lepšie, ako vlani, keď bola štvrtá.

Za rok 2021 patrí štvrté miesto traktorom NEW HOLLAND, ktoré sa v trhovom podiele prepadli o päť percent. So 71 prihlásenými kusmi a trhovým podielom takmer 11 percent sú na štvrtom mieste.

Päťku najprihlasovanejších strojov uzatvára KUBOTA s 49 prihlásenými strojmi. Medziročne sa trhový podiel značky nezmenil.

S najtesnejším rozdielom jedného prihláseného traktora za KUBOTOU je šestkou značka CLAAS. Zaregistrovali 48 nových traktorov, čo im prinieslo trhový podiel 7,2 percenta.

V roku 2021 bolo do evidencie prihlásených 27 značiek traktorov. Trhový podiel šiestich najprihlasovanejších značiek dosahuje 71,5 percenta. To znamená, že na zvyšných 21 značiek pripadá len niečo viac ako štvrtina slovenského traktorového trhu.

Výkon:

Celkovo sa na Slovensku prihlásilo 47 percent traktorov do 88 KW (120 koní). Táto kategória sa výraznejšie nemení aj keď z dlhodobého pohľadu je zrejmý pokles prihlasovania traktorov vo výkonovej triede 36,8 KW až 88 KW.

Podiel najsilnejších traktorov nad 240 HP (176,1 KW) dosiahol 23,80 percenta. V roku 2020 do tejto kategórie patrilo 21,08 percenta zo všetkých prihlásených traktorov. Minulý rok bol z hľadiska prihlasovania najvýkonnejších traktorov najlepším od roku 2015.

Región:

Najviac novoprihlásených traktorov bolo v Nitrianskom kraji s počtom 130 kusov, nasleduje Trnavský kraj so 109 prihlásenými traktormi. Trojku uzatvára Košický kraj so 103 traktormi. Najmenej prihlásených traktorov bolo v Trenčianskom kraji 42 kusov a v Bratislavskom kraji 48 kusov.

Z hľadiska značiek je JOHN DEERE najprihlasovanejší v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Košickom kraji. V Banskobystrickom a Prešovskom kraji prevažuje prihlasovanie traktorov značky ZETOR. V Žilinskom kraji bolo najviac prihlásených traktorov značky CASE IH.

Okres, v ktorom nebol prihlásený ani jeden nový traktor je Hlohovec. V rokoch 2020 a 2019 to bol okres Kysucké Nové Mesto.

 

Autor: AGRION- Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zdroj obrázku: AGRION- Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.