Študenti smerujú z Nitry do Hannoveru

14. novembra 2023  //  Agrion informuje  //  Žiadne komentáre

Členovia AGRION podporili cestu študentov a pedagógov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity na veľtrh Agritechnika v Hannoveri. Najväčšie podujatie poľnohospodárskej techniky na svete sa uskutoční v polovici novembra a s iniciatívou zorganizovať jeho návštevu prišli priamo študenti.

„Počas výučby ma oslovili naši piataci s otázkou, či Technická fakulta neplánuje organizovať exkurziu na Agritechniku. Mnohí boli tak odhodlaní, že by sa veľtrhu zúčastnili bez ohľadu na naše rozhodnutie. Ich nadšenie pre poľnohospodársku techniku sme chceli podporiť a preto sme hľadali riešenie, ako cestu realizovať aj pre študentov, ktorí by si ju nemohli dovoliť,“ hovorí Jana Galambošová z Ústavu poľnohospodárskej techniky, dopravy a bioenergetiky z SPU v Nitre.

Technická fakulta oslovila združenie AGRION s predpokladaným rozpočtom exkurzie vo výške 6 600 eur. Cieľom organizátorov bolo pokryť dopravné aj ubytovacie výdavky.

„Som rád, že sme v priebehu dvoch týždňov požadovanú čiastku vyzbierali. Cestu podporilo 14 členských spoločností AGRION,“ hovorí Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.

Celkovo sa exkurzie zúčastní 25 študentov a 7 pedagógov.

„Zo strany študentov vnímam najmä ich nadšenie pre modernú techniku a presné poľnohospodárstvo. Účastníci exkurzie si expozície na výstave pozrú podľa svojej preferencie. Spoločnú máme len jednu návštevu u významného nemeckého výrobcu techniky, ktorý každoročne oceňuje najlepšie záverečné práce z našej fakulty,“ hovorí J. Galambošová.

Podľa pedagogičky SPU študenti pri príprave exkurzie mali jednu zásadnú požiadavku, chceli, aby návšteva veľtrhu trvala aspoň dva dni. Technická fakulta prianiu vyhovela a študenti môžu navštíviť 2 600 vystavovateľov z 53 štátov. Tretina vystavovateľov pochádza z hostiteľskej krajiny. Štátmi s najvyšším počtom expozícií sú Taliansko (361), Čína (192) a Turecko (172).

„Výstavu Agritechnika organizuje v dvojročnom intervale Nemecká poľnohospodárska spoločnosť (DLG). Vnímame ako veľmi dôležité, aby takéto podujatia boli organizované v úzkej súčinnosti zväzov a výstavných spoločností. Vďaka takejto spolupráci dokážu výstavy reagovať na aktuálne trendy a komunikovať témy, ktoré výrobcovia či dodávatelia techniky považujú za kľúčové,“ hovorí Peter Matejovič.

Hlavnou myšlienkou aktuálneho veľtrhu Agritechnika je „Zelená produktivita“, čo organizátori vysvetľujú ako schopnosť zabezpečiť dostatok potravín na celom svete a zároveň znížiť objem vstupov do výroby v podobe umelých hnojív a chemických ochranných prostriedkov. Desiatky diskusných fór, ako sprievodných podujatí veľtrhu, budú hľadať odpovede na otázky, ako nájsť rovnováhu medzi zvyšovaním produktivity poľnohospodárstva a ochranou životného prostredia a krajiny.

„Slovenskí dodávatelia techniky vnímajú Agritechniku ako najdôležitejšie podujatie vo svojom výstavnom kalendári. Sme radi, že na hannoverskom výstavisku sa aj vďaka  členským spoločnostiam AGRION zúčastnia študenti z Nitry. Technická fakulta je našim prirodzeným a kľúčovým partnerom,“ uzatvára Peter Matejovič.

 

Cestu podporili:

Agrall, s. r. o., Bajč

Agrobon Zvolen, spol. s r. o., Zvolenská Slatina

Agroservis, spol. s r. o., Komárno

Bohnenkamp, s. r. o., Modra

Ematech, s. r. o., Radošina

Euris, spol. s r. o., Rožňava

Hriadeľ, spol. s r. o., Nitra

Jukos, spol. s r. o., Bežovce

Leading Farmers SK, s. r. o., Brezno

Lemken Slovakia, s. r. o., Trnava

Moreau Agri, spol. s r. o., Madunice

Sip SK, s. r. o., Turčianske Teplice

Šupa Technika, Veľké Kostoľany

Zora – Mimex servis, s. r. o., Brzotín

 

Autor: AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zdroj foto: DLG/Všetci držitelia ocenení za inovácie na veľtrhu Agritechnika v Hannoveri.

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.