Liptovský Ondrej zmáčal dážď, ale stroje sa predviedli

1. júla 2015  //  Agrion v médiách  //  Žiadne komentáre

Dvadsiaty prvý celoslovenský deň poľa zameraný na krmoviny, organizovaný Združením dodávateľov poľnohospodárskej techniky AGRION, sa uskutočnil na poľnom letisku spoločnosti AGRIA, a.s., Liptovský Ondrej.

Prehliadka strojov zameraných na ošetrovanie, zber, spracovanie a konzervovanie krmovín sa uskutočňuje od roku 1995 a tento aktuálny 21. ročník, konaný 21. mája, hostila spoločnosť AGRIA z Liptovského Ondreja už po piaty raz. Okrem AGRIONu a hostiteľov sa na organizácii podieľali aj Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre – Technická fakulta a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Obľuba podujatia medzi poľnohospodármi a predajcami súvisí s výborným termínom pred žatvou a nákupom techniky, ale aj z dôvodu poľných ukážok techniky. Viac ako mesiac intenzívne pripravovanú akciu narušilo daždivé počasie. Už víkendová predpoveď počasia neveštila nič dobré a ani najväčší optimisti nedúfali, že hlásené dlhodobé intenzívne zrážky sa obrátia na príjemné slnečné počasie.

Predpoveď sa ukázala ako správna a prepotrebné zrážky zavlažili celé Slovensko. Už od rána husto pršalo a s pribúdajúcimi milimetrami sa zväčšovali aj vrásky na tvárach organizátorov. Konečné rozhodnutie o ukážkach techniky padlo až na tribúne počas slávnostného otvorenia pri chvíľkovom prerušení dažďa. Ťažké podmienky preverili schopnosti strojov a potvrdili správnosť rozhodnutia organizátorov.

Na 21. ročníku dňa poľa sa zúčastnilo 22 spoločností, ktoré svoju techniku rozložili po celej 500 m dĺžke asfaltového poľného letiska. Okrem tradičných predajcov strojov sa prezentovali aj dodávatelia náhradných dielov či predajcovia obaľovacej techniky. Zaujímavosťou bol aj mobilný pneuservis, ktorý dokáže prezuť pneumatiky priamo v teréne.

Ťažké podmienky preverili celkovo 11 značiek traktorov, 16 žacích súprav, 7 mulčovačov, 10 obracačov, 13 zhrabovačov, 2 zberacie vozy, 12 lisov, 2 samohybné rezačky 4 obaľovačky a 8 teleskopických manipulátorov, aj keď sa spočiatku javilo, že ich zvládnu len žacie súpravy.

Zložité podmienky dali zabrať nielen samotnej technike, ale overili aj skúsenosti traktoristov pri nastavení a zvolení stratégie práce. Najmarkantnejšie rozdiely poľnohospodári pozorovali vo výsledkoch mulčovačov, ale aj zhrabovačov. Väčšina traktoristov počas zhrabovania volila vyššie otáčky rotorov, čo sa ukázalo ako nesprávne, nakoľko prsty časť hmoty presúvali opätovne na celý záber a nie do riadku. Pre ukážku rýchlosti práce sa mali zvoliť vyššia pojazdová rýchlosť traktora a nižšie otáčky rotorov obracačov.

Problémy s vlhkou hmotou mali lisy, bez ohľadu na značku a typ. Ukážky ukončili najsilnejšie stroje na dni poľa – rezačky John Deere a Krone a manipulačná a obaľovacia technika.

Výborne zorganizovanému podujatiu, žiaľ, neprialo počasie. Organizátorov ale pochváľme prvý raz za celú históriu podujatia aj za ozvučenie hodné tejto modernej doby. Preto z každého miesta na letisku mohli počuť kvalitný rečnícky výkon moderátora podujatia doc. Ing. Pavla Finduru, PhD., z Technickej fakulty SPU. Potešiteľné bolo, že počasie neodradilo ani návštevníkov z radov prvovýrobcov. Niektorí z nich si z Liptovského Ondreja odniesli nielen pekné zážitky, ale aj nové stroje.

Autor: Marián Kukučka, Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.