Keď sa stroje pustia do porastu

9. júna 2022  //  Členovia Agrion informujú  //  Žiadne komentáre

Kontinuálny pokles živočíšnej výroby sa už roky neprejavuje na návštevnosti krmovinárskeho poľného dňa organizovaného v Očovej. História prehliadky poľnohospodárskych technológií v pracovnom nasadení siaha až do roku 1994. Návštevníci štvrtkového podujatia sa presvedčili, že deň poľa má okrem bohatej histórie aj perspektívnu budúcnosť.

„Táto nenápadná parcela v blízkosti očovského letiska urobila pre modernizáciu nášho poľnohospodárstva viac, ako si možno uvedomujeme. Poľnohospodári tu môžu už desaťročia porovnávať vyspelosť jednotlivých výrobcov a na základe kvality práce technologických liniek sa rozhodnúť, ktorý stroj je pre ich hospodárenie najvhodnejší,“ hovorí v úzkom kruhu Peter Matejovič z organizátorského združenia AGRION.

Pozorne ho počúvajú spoluorganizátori podujatia aj pár poľnohospodárov. Sú okolo neho rozostúpení a na mnohých tvárach vidieť, že sú radi, že nad Očovou konečne zasvietilo slnko. V roku 2018 to tiež vyzeralo nádejne, no záver podujatia už rozohnal studený májový dážď. Nebolo to však nič oproti tomu, čo návštevníci zažívali ešte v roku 2013. Jedno daždivé popoludnie pred podujatím zmenilo deň poľa na deň dvora. Stroje sa museli predviesť len na stredisku očovského družstva.

Pohľad na oblohu, ale aj predvídavého ALADINA tesne pred otvorením dňa poľa sľubuje, že návštevníci uvidia presne to, čo očakávajú. Odprezentované už majú pracovníčky Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. Už roky sa NPPC podieľa na organizácii akcie a tak dopĺňa komplexnosť prehliadky poľnohospodárskej techniky.

V minulosti o pasienkoch hovorili výskumníci v tamojšom dome kultúry. V posledných rokoch vo veľkokapacitnom stane a vo štvrtok konečne tak, aby ich videli všetci návštevníci. Obrovská obrazovka prezentovala výsledky ich výskumu verejnosti.

Ani zmena predsedu tradíciu neukončila

Sto súprav poľnohospodárskej techniky, sto traktoristov, ktorí zažívajú miernu nervozitu, či sa im ukážka podarí, sto rôznych podkladov pre moderátora, ktoré sa do poslednej chvíle menia. Sto, sto, sto. Návštevníci očakávajú, kedy sa už pred kosačkami začne skláňať pokosený porast. Do otvorenia ostáva ešte pár minút.

Najtichšia v skupinke organizátorov je nová predsedníčka Poľnohospodárskeho družstva Očová. Katarína Drdolová prevzala tradíciu organizácie poľného dňa od Jána Maľu, ktorý ju zas pred rokmi zdedil od predsedu Juraja Nuošku.

Keď na prelome minulého a aktuálneho roka došlo k zmene na pozícii predsedu družstva, Očovania neuvažovali nad tým, že podujatie prestanú organizovať. Príprava krmovín do Očovej patrí. Bez kvalitného objemového krmiva sa výroba surového kravského mlieka nevypláca. Pri tamojšej produkcii 20-tisíc litrov mlieka denne sa tu počíta každá desatina nákladového centa.

Organizátori a hostia už spolu stoja na pódiu. Za ministerstvo vystúpi šéf poľnohospodárskej sekcie Pavol Štec. Uprednostnil akciu v teréne, pred valným zhromaždením SPPK. Opäť sa tieto dve podujatia stretli v jeden deň.

150 minútové defilé

Posledné slovo pri otvorení dňa poľa má Roman Gálik, dekan Technickej fakulty SPU, ktorý odovzdáva mikrofón svojmu kolegovi Pavlovi Findurovi. Roky tento štyridsiatnik, profesor na Technickej fakulte, moderuje podujatia AGRION. Tento raz to mal ale o niečo ťažšie. Hovorené slovo už nestačí koordinovať len s prehliadkou strojov, no aj s videami na obrazovke.

Je to však profík, ktorého práca baví. Ako prvé si zo zástupu strojov vytiahne do porastu na diaľkové ovládanie reagujúcu kosačku. Zaujímavosť, ktorá predznamenáva, kam vývoj môže smerovať.

Potom to už ide rad za radom. Stroje pre malých poľnohospodárov, aj pre veľkých, pre šetrných či bohatých, žacie stroje, obracače, riadkovače a tak ďalej. Stovky ľudí si prezerá upravený porast a hodnotí jeho kvalitu. Defilé prehliadky končí o dve a pol hodiny, keď na predvádzacej parcele zostávajú len obrovské guľaté zelené balíky. Konečne po troch rokoch organizátori predviedli posun v krmovinárskych technológiách.

Autor článku: poľnoinfo.sk

Zdroj obrázku: AGRION

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.