Štatistika prihlasovania kombajnov na Slovensku v roku 2023

25. januára 2024  //  Členovia Agrion informujú  //  Žiadne komentáre

Celkovo bolo v roku 2023 na Slovensku do evidencie prihlásených 52 nových kombajnov, čo je o 3 kusy menej ako v roku 2022, kedy sme hovorili o zlepšení situácie z hľadiska obnovy kombajnov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. V rokoch 2021 a 2020 bolo registrovaných len 40 kusov nových kombajnov.

Slovenskou trhovou jednotkou s podielom 50 percent je značka CLAAS. Na slovenskom trhu prihlásili 26 nových kombajnov. Ich trhový podiel medziročne vzrástol o vyše 20 percent.

Značka JOHN DEERE sa s 12 prihlásenými kombajnmi umiestnila na druhom mieste. Jej trhový podiel presiahol 23 percent.

Trojkou je NEW HOLLAND, ktorý na trhu umiestil 11 nových kombajnov, čo v roku 2023 znamená vyše 21 percentný trhový podiel.

Na štvrtom mieste sa umiestnili kombajny značky CASE IH s 2 prihlásenými kusmi a takmer štvorpercentným podielom na trhu.

Piate miesto obsadila značka MASSEY FERGUSON, ktorá registrovala jeden kombajn a prislúcha jej takmer 2 percentný trhový podiel.

Celkovo boli na slovenskom trhu prihlásené značky piatich výrobcov kombajnov, čo je  o jednu značku menej, ako v posledných troch rokoch.

Z hľadiska počtu prihlásených kombajnov je najpočetnejší Nitriansky kraj, kde bolo zaregistrovaných 30 kusov nových strojov, čo je takmer 58 percent z celkového počtu prihlásených kombajnov na Slovensku za rok 2023. Po ňom nasleduje Košický kraj s 8 a Banskobystrický kraj so 6 prihlásenými kombajnmi.

Ani jeden nový kombajn nebol umiestnený v Trenčianskom kraji.

Autor: AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zdroj obrázku: AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.