Štatistika prihlasovania teleskopických manipulátorov v roku 2023

26. januára 2024  //  Členovia Agrion informujú  //  Žiadne komentáre

V roku 2023 bolo do evidencie Policajného zboru prihlásených 253 nových teleskopických manipulátorov. Ide o najlepší výsledok od roku 2016, odkedy združenie AGRION vykazuje ich štatistiky prihlasovania.

Najviac nových teleskopických manipulátorov na slovenskom trhu prihlásila už tradične značka MANITOU. Jej trhový podiel dosahuje takmer 40 percent s 101 kusmi teleskopov. Oproti roku 2022 hovoríme o náraste o takmer 6 percent.

Trhovou dvojkou je značka MERLO, ktorá po roku opäť vystriedala značku JCB. Na trh umiestnila 40 nových teleskopických manipulátorov a jej trhový podiel dosahuje 15,81 percenta.

Tretie miesto patrí značke JCB s 35 prihlásenými strojmi a trhovým podielom vo výške 13,83 percenta. V porovnaní s rokom 2022 ide o pokles podielu o takmer 10 percent a zníženie počtu registrovaných teleskopov o 15 kusov.

Štvrtú pozíciu obsadil DIECI s 18 prihlásenými manipulátormi a trhovým podielom 7,11 percenta. Značka dosiahla takmer rovnaký percentuálny podiel ako v roku 2022.

Trhový podiel 6,32 percenta priniesol značke KRAMER piate miesto. Na slovenský trh umiestnili 16 nových strojov. V roku 2023 značka dosiahla svoj najlepší trhový podiel od roku 2016.

Z hľadiska prihlasovania teleskopov v jednotlivých okresoch Slovenska bol najpočetnejší Bratislavský kraj s 45 registrovanými kusmi, nasleduje Nitriansky kraj s 37 strojmi a v Žilinskom kraji o jeden kus menej. Najnižší počet registrácií bolo v Trnavskom kraji, len 20 kusov nových teleskopických manipulátorov.

Celkovo bolo na slovenskom trhu registrovaných 11 značiek teleskopických manipulátorov. Je to o jednu prihlásenú značku v evidencii menej, ako v minulých rokoch.

Autor: AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zdroj obrázku: AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.