Predaj traktorov v roku 2015

11. februára 2016  //  Členovia Agrion informujú  //  Žiadne komentáre

Celkovo bolo na Slovensku prihlásených 857 nových traktorov vo výkonovej kategórii nad 50 konských síl. Je to o 190 novoprihlásných traktorov viac, ako v roku 2014.

Pre komplexnosť informácií je potrebné uviesť, že na konci roka 2015 sme zaznamenali hromadné prihlasovanie traktorov v okrese sídla oficiálneho importéra. Tento stav nastal z dôvodu zmien emisnej normy a predzásobenia sa. Celkovo bolo takto prihlásených do 80 strojov.

Výkonové kategórie:

Pokračuje trend zvyšovania výkonu traktorov. Pokiaľ v roku 2013 sme konštatovali, že novoprihlásených traktoroch nad 240 konských síl bolo necelých 13 percent, tak v roku 2014 to bolo 16 percent a aktuálny rok je to viac ako 24 percent všetkých novoprihlásených traktorov.

Značky:

Oproti minulému roku si posilnili svoje trhové postavenie obe najpredávanejšie značky JOHN DEERE a ZETOR. Zaznamenali sme aj sprehľadnenie trhu pri značke BELARUS, ktorá tu v minulosti hromadne prihlasovala traktory a tým krivila štatistiku prihlasovania (predaja). Nárast trhového podielu vidíme pri poľskej značke FARMTRAC, ktorá predala o 100 percent traktorov viac, ako pred rokom. Nárast zaznamenáva aj turecký Hattat.

Regióny:

Žiar nad Hronom je jediným okresom na Slovensku, kde v roku 2015 nebol prihlásený žiadny nový traktor.  Regionálne zmeny v umiestňovaní traktorov nie sú výrazné. V Trnavskom a Nitrianskom kraji sa pravidelne umiestňuje 40 percent všetkých traktorov. Zlepšenie predaja je viditeľné na východnom Slovensku (kraj Prešov a Košice). Pokiaľ v roku 2014 sa tu umiestnilo necelých 19 percent traktorov, v roku 2015 to bolo 24 percent strojov.

Zanechajte komentár

Na to, aby ste mohli zanechať komentár, musíte byť prihlásený.